تاریخچه پروژه بازیافت گازکربنیک پتروشیمی کرمانشاه

 

مطالعات اقتصادی پروژه بازیافت گازکربنیک در سال ۱۳۹۱-۱۳۹۰ توسط واحد مهندسي فرآيند صورت پذیرفته است. با احتساب مزایای فنی و اقتصادي آن تقدیم هیئت مدیره مجتمع گردیده و با تصویب آن در سال ۱۳۹۱، قرارداد این پروژه در بهمن ماه ۱۳۹۱ به مدت ۲۴ ماه به صورت EPC با شرکت گازکربنیک شهرکرد منعقد شد و پروژه مطابق قرارداد در ارديبهشت ۱۳۹۲ آغاز به کار گردید.

 

بازیافت گازکربنیک از دودکش ریفورمر واحد آمونیاک در پتروشیمی کرمانشاه

 

خوراک اصلی واحد CDR، دود ورودی از ریفورمر آمونیاک می باشد. در پتروشیمی کرمانشاه حدود ۲۵ درصد از دود خروجی استک توسط انشعابی به قطر ۵۰ اینچ به واحد CDR انتقال می یابد. این انشعاب در زمانی که واحد آمونیاک در سرویس بوده گرفته شده است.

شرکت ماشین سازی گازکربنیک ، علاوه بر این که صاحب دانش فنی پروژه بوده، مسئولیت طراحی، نظارت بر ساخت تجهیزات و نصب را بر عهده داشته است. این پروژه بر اساس استانداردهای پتروشیمی طراحی و اجرا شده است.

حدود ۳۰ درصد گاز طبیعی مصرفی در واحد آمونیاک به عنوان سوخت مصرف می شود و دی اکسید کربن تولید شده از طریق دود کش ریفورمر به محیط وارد می شود. با توجه به مازاد بودن آمونیاک تولیدی در پتروشیمی کرمانشاه، استحصال CO2  از گازهای خروجی دودکش و استفاده مجدد آن به عنوان خوراک در واحد اوره صرفه اقتصادی خواهد داشت. این امر با اجرای پروژه بازیافت به ظرفیت ۱۳۲ تن در روز توسط شرکت ماشین سازی گاز کربنیک شهرکرد محقق می گردد . این پروژه از اسفندماه سال ۱۳۹۱ به صورت رسمی آغاز و در خرداد ماه ۱۳۹۴ افتتاح شد و به بهره برداری رسید. با اجرای این طرح سالیانه حدود ۲۱/۱ میلیون نرمال متر مکعب در مصرف گاز طبیعی صرفه جویی گردیده و از انتشار بیش از ۴۰۰۰۰ تن گازکربنیک به آتمسفر جلوگیری شده است. گازکربنیک استحصال شده  از خروجی استریپر واحد  CDR، به Knock Out Drum، کمپرسور واحد اوره منتقل می شود. این مقدار گازکربنیک استحصال شده باعث افزایش ظرفیت واحد اوره به ۱۰۵ درصد ظرفیت اسمی می شود.

اجراي اين طرح در پتروشیمی با رويكردهای مختلف به شرح ذیل انجام شده است.

  • افزايش ظرفيت توليد بدون افزايش مواد اوليه
  • صرفه جويي در مصرف گاز طبيعی و كاهش مصرف انرژی
  • جلوگيری از انتشار گازهای گلخانه ای
  • خلاص شدن از آمونیاک مازاد که نگهداری و فروش آن با مشکلاتی همراه است.